2 lipca na Zamku w Gniewie, wraz z uroczystą galą XIII Mistrzostw Polski w Potrawach z Ryb Morskich Dorszowe Żniwa, zostały wręczone nagrody laureatom 3. Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Kulinarnej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kucharzy Polskich.
Konkurs skierowany był do dwóch grup fotografów: profesjonalistów, w tym profesjonalnych blogerów kulinarnych, którzy mierzyli się tematyką – POMIDOR oraz KIEŁKI, ZIOŁA, KWIATY JADALNE oraz amatorów, których zadaniem było zaaranżowanie i wykonanie fotografii pt. English breakfast.
Branża HoReCa nadal ma ogromne oczekiwania wobec profesjonalnych fotografów. Prawidłowo wykonane i przygotowane zdjęcie jest głównym narzędziem marketingowym w rękach restauracji, hoteli oraz producentów produktów spożywczych, portali i blogów oraz wydawnictw kulinarnych. Z uwagi na fakt, iż wszelkie płaszczyzny, na których można promować kulinaria i żywność cieszą się ogromną popularnością zaistniała potrzeba wyłonienia i nagrodzenia najzdolniejszych fotografów w tej dziedzinie sztuki.
Po pierwszej selekcji nadesłanych fotografii, Komisja Konkursowa w składzie: Jacek Bonecki (przewodniczący, Fujifilm), Krzysztof Szulborski Stowarzyszenie Kucharzy Polskich), Agnieszka Ochniak (papaja.pl), Beata Marcińczyk (Poradnik Restauratora), Andrzej Polan (Szef kuchni), Tomasz Deker (T.Deker Patissier&Chocolatier), Ewa Olejniczak (Szef kuchni), Małgorzata Minta (Minta Eats), Karolina Kosowicz i Magdalena Rajchelt (Kaszamanna studio), Olimpia Davies (Artisan Food Photography), Małgorzata Gajdowicz (Morning Food for Tomorrow), Krzysztof Kasprzak (Dajar HoReCa), Natalia Lewandowska (Fusion Gusto), oceniając takie elementy jak: stylizacja, światło oraz oczywiście realizacja tematu, wybrało najlepsze zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych.
I miejsce PROFESJONALIŚCI I BLOGERZY/ temat: pomidor / Grzegorz Targosz – fotograf, absolwent Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej, autor zdjęć w książkach „Retrowarzywa” (premiera 8.06.2016) i „Kipi kasza”(kulinarnego bestsellera który sprzedał się już w 20 tys. egz). Wraz z Pawłem Łukasikiem prowadzi blog kulinarny Gotowanie z Pasją. Swoje przepisy publikują w ogólnopolskich magazynach, a w krakowskim radiu krk.fm prowadzili kulinarne pogaduchy w audycji „Na wolnym ogniu”.
Fotografia kulinarna jest bardzo wdzięcznym tematem, pokazanie jedzenia, przygotowanych dań w ten sposób by sprawiały, że odbiorca robi się głodny wymaga czasem wielogodzinnych sesji. Udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Kulinarnej pozwala sprawdzić swoje umiejętności na tle innych fotografów kulinarnych. Bardzo wysoki poziom sprawia, że nie jest to wcale takie proste. Formuła konkursu czyli przygotowanie jednego zdjęcia na zadany temat, wymaga poza oczywiście profesjonalnym warsztatem fotograficznym, wykazaniem się kreatywnością i pomysłowością. W moim przypadku doskonale sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”, trzeci udział zakończył się I miejscem w kategorii „pomidor”. Zdecydowanie polecam udział w konkursie i osobiście na pewno będę startował w kolejnych edycjach.
I miejsce PROFESJONALIŚCI I BLOGERZY /temat: kiełki, zioła, kwiaty jadalne (Uwaga! Nie na każdym ekranie zdjęcie wyświetla się prawidłowo.)/ Iwona Kowalska – z zawodu magister turysta, z zamiłowania fotograf, zapalona żeglarka i podróżniczka. Aparat nieodłącznie towarzyszył jej na każdej wyprawie. Przygodę z fotografią kulinarną zaczęła w 2012 roku, kiedy przypadkowo zajrzała na bloga Kingi Błaszczyk-Wójcickiej Greenmorning.pl.
Zdjęcia Kingi zaczarowały mnie i urzekły. Pomyślałam, że też tak chcę. A że gotowanie od zawsze było moją pasją, postanowiłam połączyć te dwie rzeczy. Rozpoczęłam od nieśmiałych prób. Za studio fotograficzne służyła mi konstrukcja zbudowana z kawałka blatu i deski do prasowania. Z początku szło mi opornie, ale z czasem moje zdjęcia stawały się co raz bardziej apetyczne. Jak trafiłam do Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Kulinarnej? W pierwszej edycji nie wzięłam udziału, bo nie czułam się na siłach. W kolejnej, dostałam się do finału w kategorii „amatorzy”. A rok później, w 2016 roku zostałam nagrodzona pierwszym miejscem w kategorii „blogerzy i profesjonaliści”. Jako zawodowy fotograf wspierałam projekty firmy landbrand takie jak: Pomorskie Culinary Prestige, Noc Restauracji czy też Smaki Gdańska. Co lubię w fotografii kulinarnej? Uważam, że fotografia kulinarna jest podróżą przez świat pełen kolorów, struktur, smaków, zapachów i kompozycji. A to, jak ten świat pokazać, zależy tylko ode mnie.
I miejsce AMATORZY /temat: English breakfast/ Anna Simon – urodziła się 53 lata temu, wychowała w Warszawie. Żona, mama 19-letniej córki Kim oraz posiadaczka psa Beniego, który pomaga przy zdjęciach w plenerze. Z wykształcenia jest ekonomistką, z zamiłowania kucharzem, dekoratorem, stylistką wnętrz, malarką.
Moim marzeniem zawsze była praca w gastronomii, pracowałam nawet w restauracji. Jednak z biegiem lat zrozumiałam, że chociaż kocham gotować, nie chcę całych dni spędzać w kuchni. Pomyślałam, że super byłoby połączyć dwie rzeczy, które lubię najbardziej, czyli gotowanie i dekorowanie. Szukając pomysłów przypadkowo natrafiłam na blog Kingi Błaszczyk-Wójcickiej (Greenmorning.pl),która później poznałam i dzięki której zauroczyłam się fotografią kulinarną. I tak od około roku, zaopatrzona w nowy aparat uczę się wszelkimi sposobami fotografii, dzięki której mogę pokazać swoją twórczość zarówno na talerzu jak i na stole. Ktoś mógłby zapytać, po co jej ta fotografia na stare lata? A ja pokochałam to, co robię i teraz, po roku, nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie zajmować się fotografią. O Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Kulinarnej dowiedziałam się z sieci i za namową koleżanki ostatniego dnia, prawie w ostatniej chwili zrobiłam zdjęcie i wysłałam. Przejście do finału było dla mnie dużym zaskoczeniem i bardzo milą niespodzianką. Wygranej wcale się nie spodziewałam, choć w sercu miałam iskierkę nadziei, że jednak się uda.
Kaszamanna Studio – specjalistki od wizerunku w gastronomii, laureatki OKFK: „Pomidor – Temat przemyślany i zrealizowany od A do Z w każdym najmniejszym szczególe i z wykorzystaniem profesjonalnych metod oświetlenia. Autor trafił pomidorem w szklankę z sokiem bynajmniej nie „jak śliwka w kompot”, ale w samo sedno! Autor zdecydowanie celuje w dziedzinę fotografii reklamowej, a zdjęcie konkursowe z powodzeniem mogłoby się znaleźć na bilboardach producentów z branży „okołopomidorowej”. Nalewka z bzu i cytryny – Wielkie brawa dla autora zdjęcia za nienachalną stylizacją, utrzymaną w monochromatycznej kolorystyce. Każdy kto próbował fotografii kulinarnej wie, że rozbudowane stylizacje, pełne kolorów i faktur fotografuje się łatwiej, a prawdziwy kunszt widać w ujęciach minimalistycznych. Każdy kto próbował fotografować jedzenie wie też, że szkło wykorzystywane do stylizacji potrafi być bardzo niesforne, blikując i odbijając niepożądane kształty. Zdjęcie z pewnością pokazuje wrażliwość autora, która jest czasem ważniejsza niż trzymanie się podręcznikowych zasad.”
Olimpia Davies – laureatka 2 OKFK, fotograf w Artisan Food Photography: „Tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Fotografii Kulinarnej został zdominowany przez profesjonalistów, którzy postawili wysoką poprzeczkę blogerom i zwyciężyli w obu kategoriach. Muszę przyznać, że poziom był bardzo wyrównany, ale przeważyła technika i prostota wykonania zadania. Powiedzenie, że mniej znaczy więcej sprawdziło się w obu zwycięskich pracach. Grzegorz Targosz zachwycił swoim Pomidorem, którego zaprezentował w idealny sposób. Światło, kompozycja i sam pomysł sprawiły, że odbiorca czuje soczystość, świeżość niemalże smak pomidora, którego kolor jeszcze bardziej potęguje czarne tło. Miałam ochotę sięgnąć po niego nim całkowicie zanurzy się w szklance soku pomidorowego. Do tego dochodzi technika, którą Grzegorz jak widać ma w jednym palcu. Dla kontrastu mamy Iwonę Kowalską, która okiełznała dzikość kwiatów czarnego bzu wygrywając w kategorii Kiełki Zioła Kwiaty Jadalne. Podobnie jak Grzegorz podeszła do tematu bardzo minimalistycznie, przekazując jednocześnie jego sedno. Jej zdjęcie oczarowało przejrzystością i prostotą, pokazała piękno i delikatność kwiatów. Iwonie udało się nadać zdjęciu smak i zapach. To jedna z tych prac które sprawiają, że ma się ochotę wyruszyć w poszukiwanie dzikości natury i w pełni korzystać z niej. Amatorzy również stanęli na wysokości zadania i pokazali English Breakfast chyba w każdej formie, jednak moim faworytem była praca Anny Simon. Jej zdjęcie w idealny sposób pokazuje złożoność i kaloryczność angielskiego śniadania. Anna podeszła do tematu bardzo profesjonalnie i jak na amatora udało jej się artystycznie zaprezentować coś co w rzeczywistości tak misternie nie wygląda.”
Oprócz pucharów i możliwości zaistnienia w branży HoReCa, laureaci otrzymali aparaty fotograficzne Fujifilm oraz nagrody rzeczowe od partnerów konkursu. Dodatkowo, wszyscy finaliści meli możliwość wzięcia udziału w warsztatach fotografii kulinarnej i produktowej prowadzonych przez Jacka Boneckiego, zorganizowanych przy okazji XIII edycji Dorszowych Żniw, na Zamku w Gniewie.
Informacje o 3. OKFK w pigułce
Organizator
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Kucharzy Polskich.
Uczestnicy
Konkurs jest adresowany do profesjonalnych fotografów, blogerów kulinarnych oraz fotografów amatorów.
Opis
Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:
• Pomidor – kategoria dla profesjonalnych fotografów oraz blogerów kulinarnych;
• Kiełki, zioła, kwiaty jadalne – kategoria dla profesjonalnych fotografów oraz blogerów kulinarnych;
• English breakfast – kategoria dla amatorów.
Każdy uczestnik może zgłosić jedną fotografię w wybranej kategorii konkursowej. Blogerzy oraz profesjonalni fotografowie mogą nadsyłać prace w dwóch kategoriach.
Zdjęcia nie mogą być wcześniej publikowane.
Nagrody
• I miejsce w kategorii „Pomidor” – aparat Fujifilm X-E2S z obiektywem XF27mm
• I miejsce w kategorii „Kiełki, zioła, kwiaty jadalne” – aparat Fujifilm X-T10 z obiektywem XF27mm
• I miejsce w kategorii „English breakfast” – aparat Fujifilm X70
Laureat każdej kategorii zostanie zaproszony na uroczystą galę finałową, która odbędzie się 2 lipca na Zamku w Gniewie.
Komisja konkursowa
Jacek Bonecki – Przewodniczący Fotograf i popularyzator fotografii, operator filmowy, producent telewizyjny i dziennikarz. Warsztat filmowca szlifował na Wydziale Telewizji i Filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jako fotograf uaktywnił się twórczo na początku lat 80. Eksperymentując z obrazem zaczął rozumieć fotografię jako odrębną dziedzinę sztuki. Umiejętności zdobyte w szkole filmowej oraz inspiracje czerpane z inscenizacji filmowej, przenikają się w jego pracach. Fotografie Jacka opowiadają różnorodne historie. Jest artystą uniwersalnym i multitematycznym. Mistrzowsko odnajduje się w takich dziedzinach jak fotografia podróżnicza, dokumentalna, motoryzacyjna, a także fotografia reklamowa. Z tą samą precyzją, estetyką i dbałością o szczegóły uwiecznia na papierze postaci i przedmioty, a także statyczne motywy studyjne i dynamiczne akcje reportażowe. Przestrzeń i krajobraz, barwa i światło współgrają w jego pracach, dając niebywałe efekty wizualno-emocjonalne. www.bonecki.com |
Termin przyjmowania zgłoszeń
2016-06-01
Strona konkursu
www.kucharze.pl/konkursy/fotografia-kulinarna/fotografia-kulinarna-2016/
Regulamin:
http://www.kucharze.pl/konkursy/fotografia-kulinarna/fotografia-kulinarna-2016/regulamin-3-okfk/
Karta zgłoszenia:
http://www.kucharze.pl/wp-content/uploads/2016/03/formularz_zgloszeniowy_foto2016.doc
Kontakt: foto@kucharze.pl