Kulinarny sukces uczniów ZS nr 2 w Szczytnie

W dniu 22.09.2016 w Centrum Kulinarnym Doram w Warszawie odbył się ogólnopolski konkurs kulinarny „Gotuj lokalnie”, który był trzecim i zarazem ostatnim etapem projektu, w którym uczestniczyła nasza szkoła, „Gotuj lokalnie”, realizowanego przez Fundację EFRWP we współpracy z Akademią Kulinarną Marcina Budynka, przy wsparciu Fundacji Klubu Szefów Kuchni. Projekt trwał w okresie od 1 marca 2016 roku do 30 października 2016 roku.

Projekt składał się z trzech części:

  • warsztatów i konkursu kulinarnego dla nauczycieli-opiekunów;
  • warsztatów kulinarnych w szkołach, prowadzonych przez nauczycieli-opiekunów;
  • konkursu kulinarnego dla uczniów.

W konkursie wzięło udział 12 ekip z 10 szkół z całej Polski: Katowic, Garwolina, Gorzowa Wielkopolskiego, Bytowa, Elbląga, Kościelca Kościerzyna, Szydłowca, Zielonej Góry i Szczytna.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie III klasy TŻIUG Konrad Żabicki i Tomasz Rosiński przygotowywani przez p. Michała Denesiuk oraz Aleksandra Zielińska i Paulina Świerczewska przygotowywane przez p. Anetę Kalinowską. Uczniowie musieli przygotować w czasie 90 minut cztery porcje dań konkursowych (przystawki i dania głównego). W daniach konkursowych każdy uczestnik musiał użyć przynajmniej dwa polskie produkty regionalne oraz produkt wskazany przez organizatora tj. wołowinę oraz polskie kasze. Głównym składnikiem dania głównego miał być: antrykot wołowy, kasza gryczana lub pęczak oraz min. dwa produkty regionalne. W przystawce powinny się obowiązkowo znaleźć: wołowina (do wyboru wybrana część) oraz min. dwa produkty regionalne.

Nasi uczniowie przygotowali odpowiednio, zespół chłopców: Steki z antrykotu marynowane w żubrówce z miodem gryczanym podane z sosem śliwkowym, puree z topinamburu, placuszkami gryczanymi i chipsami z pęczaku oraz galaretką z pitnego miodu. oraz Tatar z polędwicy wołowej z czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim marynowanymi grzybami(prawdziwki, kurki, opieńki), musem z korniszonych ogórków, żółtkiem z soku marchwiowego lub jajem przepiórczym i tostem z chleba razowego z dodatkiem ziemi z oleju dyniowego., zespół dziewcząt: Steki z antrykotu wołowego marynowane z trawą żubrową podane z pęczakiem z pestkami dyni i słonecznika, musem dyniowym, puree z ziemniaków truflowych, sosem z borówek i jabłek z dodatkiem okrasy z duszonych prawdziwków oraz „Kaszankę” wołową z rostbefu, łopatki, pęczaku, czarnuszki i czosnku niedźwiedziego z sałatką z listków botwinki, rukoli z pieczonym burakiem, szarą renetą i serem korycińskim oraz sosem na bazie musztardy francuskiej i oleju dyniowego oraz octu jabłkowego i miodu gryczanego.

W jury zasiedli:
Jarosław Walczyk – szef kuchni i ekspert kulinarny
Marcin Budynek – szef kuchni, założyciel i właściciel Akademii Kulinarnej
Katarzyna Oponowicz – Dyrektor Związku Polskie Mięso
Karolina Lupa – koordynator projektu „Gotuj lokalnie”
W degustacji potraw uczestniczył także szef kuchni Robert Sowa.

Jury zwracało uwagę na smak, aromat, prezentację potraw oraz wykorzystanie produktów regionalnych. Najbardziej zachwyciła pomysłowość młodych kucharzy, ich odwaga w łączeniu smaków i warsztat pracy.

Laureatami konkursu zostali:
I MIEJSCE
Paulina Smolnik i Dariusz Serkis z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wielkopolskim
Opiekunowie: Piotr Kisson, Ewa Dera

II MIEJSCE
Kinga Mikuła i Michał Kowalski z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Katowicach
Opiekun: Katarzyna Kopeć – Chodnicka, Beata Glin

III MIEJSCE
Konrad Żabicki i Tomasz Rosiński z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie
Opiekun: Michał Denesiuk

Zdobywcy trzeciej lokaty otrzymali pamiątkowy puchar oraz nagrodę główną którą jest 5 dniowy staż w Akademii Kulinarnej Marcina Budynka.

Także nasza druga para reprezentantek odniosła sukces zajmując wysokie 7 miejsce. W zdobyciu wyższej lokaty przeszkodziły ujemne punkty za przekroczenie czasu, ale szefowie kuchni będący w jury bardzo chwalili kaszankę przygotowana przez dziewczęta. Wszyscy uczestnicy wykazali się pomysłowością, kreatywnością i wyczuciem smaku. Różnice punktowe między miejscami były minimalne, a szefowie kuchni chwalili wszystkie zespoły i ich potrawy.

Konkurs był dla naszych uczniów także możliwością do rozwijania i pogłębiania umiejętności związanych ze sztuka kulinarną oraz spotkania z szefami kuchni i uzyskania wielu cennych rad niezbędnych w rozwijaniu kulinarnych pasji.
Gratulujemy naszym reprezentantom. Jesteśmy dumni i szczęśliwi.

tekst: Michał Denesiuk ZS nr w Szczytnie