Wyjątkowe potrawy ze specjałami z różnych regionów Polski, szefowie kuchni uznanych restauracji i wybitne jury oceniające wykorzystanie produktu regionalnego. 14 października, podczas Targów WorldHotel w Warszawie odbył się finał pierwszej edycji Mistrzostw Kulinarnych im. Hanny Szymanderskiej.
Jagnięcina z Podhala, karp z Milicza, toruńskie pierniki, ser koryciński, cydr z Kwaśnego Jabłka i bogactwo tradycyjnych przypraw pachnących historią oraz tradycją. Polski produkt regionalny – bohater zakończonych Mistrzostw Kulinarnych organizowanych przez działacza Slow Food Polska, szefa kuchni – Kubę Korczaka, po raz kolejny udowodnił, że nasza kuchnia to ogromne bogactwo, z którego warto czerpać na co dzień. – Dania naszych uczestników były na bardzo wysokim poziomie i mogłyby od razu trafić do restauracyjnych menu – komentuje Joanna Jakubiuk, jurorka mistrzostw, propagatorka polskiej kuchni regionalnej i tradycyjnej. – Szefowie pokazali, że wzrasta ich świadomość produktu, wiedzą co gotują, skąd pochodzą składniki i jakiej techniki użyć, by w pełni wydobyć ich smak – dodaje.
Do udziału w mistrzostwach wybrano dwunastu szefów kuchni z całej Polski. Kucharze sięgnęli po niezwykle zróżnicowane produkty pochodzące z różnych regionów kraju. Oceniało ich Jury, którego członkiem honorowym został Kurt Scheller, w składzie: Joanna Jakubiuk, Monika Kucia, Agata Wojda, Krzysztof Szulborski, Maciej Barton, profesor Jarosław Dumanowski oraz Kuba Korczak. – Oceniam wiele konkursów kulinarnych i przyznam, że jestem mile zaskoczony poziomem i tematyką Mistrzostw Kulinarnych im. Hanny Szymanderskiej. Dania uczestników były różne. Jedne na wyższym, drugie na nieco niższym poziomie. Wygrał jednak produkt polski – mówi Krzysztof Szulborski, juror, prezes Stowarzyszenia Kucharzy Polskich. – Chwała organizatorom, że podjęli ten wysiłek i misję, aby przypominać kucharzom, że mamy się czym chwalić, a nasze rodzime produkty są tym, co odróżnia naszą kuchnię – dodaje.
Zwycięzcą Mistrzostw został Tomasz Łagowski, szef kuchni warszawskiej restauracji „The One”. – Przygotowałem comber i ozór z jagnięciny podhalańskiej z redykołką, wędzoną suską sechlońską, purée z kurek i moreli podane z niepaloną kaszą gryczaną – opowiada zwycięzca. – Wybierając produkty i szukając pomysłu na danie kierowałem się pojęciem „terrior”, dlatego połączyłem na talerzu składniki pochodzące z Małopolski – dodaje. Łagowski zwraca też uwagę na ogromną wartość, jaką niesie za sobą udział w rozmaitych mistrzostwach i konkursach. Jego zdaniem to cenne źródło inspiracji dla kucharzy. Wspólne zmagania dają możliwość podejrzenia innych szefów, technik jakich używają, metod obróbki produktów, czy pomysłu na udekorowanie talerza i serwis. Zwycięzca podkreśla, że to niezbędne, by stale się rozwijać i doskonalić.
Wśród konkursowych dań znalazły się aż trzy rodzaje pierogów. – Hania Szymanderska, patronka mistrzostw, na pewno by się z tego ucieszyła. Od zawsze darzyła ogromną estymą gospodynie, które z pokolenia na pokolenia przekazują sobie przepisy i zajmują się wyrabianiem pierogów – tłumaczy Joanna Jakubiuk. Podczas konkursu jurorzy degustowali pierogi z cielęciną i podrobami podane z sosem sardelowym oraz jarzębiną, pierogi faszerowane serem korycińskim, boczniakami i dynią podane z jesiennym chutney oraz pierożki wonton z karpiem milickim. Te ostatnie w towarzystwie emulsji z dzikich ptaków, krakersa pieprzowego oraz musu borowikowego uwiodły podniebienia jurorów, którzy autorce dania, Julii Sawickiej, przyznali drugie miejsce. – Karp milicki to wyjątkowa ryba, bardzo niedoceniana i ciężko dostępna w naszej części kraju. Musiałam się nieźle natrudzić, aby zdobyć ją na mistrzostwa – komentuje laureatka. – Czuję się zaszczycona, że podczas mojego pierwszego konkursu mogłam gotować z tak świetnymi szefami kuchni i dla tak szacownego jury – dodaje. Trzecie miejsce zajął Michał Żulewski z Bistro Klonowica z Torunia za konfitowaną nogę z gęsi podaną na puree z pietruszki i pieczonego jabłka, ze śliwką, głogiem, piernikiem toruńskim i cydrem.
Mistrzostwa Kulinarne im. Hanny Szymanderskiej nawiązywały do największej pasji swojej patronki, znanej autorki książek kulinarnych. – Chcieliśmy pokazać różnorodność produktów regionalnych a wręcz odkryć je na nowo, zachęcając tym samym szefów i restauratorów, aby sięgali po nie w swojej codziennej pracy – tłumaczy organizator, szef kuchni – Kuba Korczak. – Liczba zgłoszeń oraz obecność wspaniałych kucharzy z całego kraju udowodniła nam, jak wielka jest potrzeba organizacji takiego wydarzenia. Pierwsza edycja z pewnością nie będzie więc ostatnią, zatem już dzisiaj zapraszam całą branżę do udziału w kolejnych – dodaje.
materiały prasowe: Sasal Public Relations
Lista laureatów i fotorelacja: https://www.facebook.com/mistrzostwakulinarne/
Szczegółowe informacje na: kubakorczak.com/mistrzostwa-kulinarne/
Kontakt:
Agencja Sasal Public Relations
Sylwia Sasal
sylwia@sasalpr.pl
tel. 666 813 039