czyli jak zoptymalizować koszty wybierając optymalną zmywarkę do lokalu gastronomicznego?
Nienagannie czyste naczynia są wizytówką każdego lokalu gastronomicznego. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór sprzętu, który zapewni naszej restauracji, czy hotelowi optymalne przygotowanie naczyń do wydawania posiłków. Co ważniejsze, zapewni też ergonomię użytkowania oraz optymalne koszty eksploatacji i obsługi.
Profesjonalne maszyny do mycia naczyń znacząco różnią się od urządzeń, których używamy w domach. Przede wszystkim, zmywarki gastronomiczne są tak skonstruowane, aby maksymalnie skrócić czas mycia naczyń, przy zachowaniu wysokiej skuteczności oraz wydajności.
– Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zmywarek oraz zmywarko-wyparzarek, które nie tylko znacząco ułatwiają pracę w kuchni, ale mogą zaskoczyć nas niekonwencjonalnymi rozwiązaniami technologicznymi i udogodnieniami. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu, koniecznie powinniśmy uwzględnić planowaną ilość klientów oraz rozmiar naczyń, które będą myte w zmywarce. Bardzo ważną kwestią jest także sprawdzenie wysokości odpływu, ponieważ zmywarki gastronomiczne standardowo posiadają odpływ grawitacyjny. Oznacza to, że jeżeli zmywarka ma stać na posadzce, odpływ musi znajdować się w podłodze lub na ścianie do wysokości 7cm – komentuje Wojciech Wójcik z Multigastro.pl.
Na końcowy efekt ma wpływ pięć podstawowych czynników. Należą do nich:
· mechaniczny cykl mycia, obejmujący mycie naczyń pod mocnym strumieniem wody, który wytwarzany jest przez specjalną pompę. Ważne jest, aby zmywarka posiadała ramiona myjące i płuczące, wykonane ze stali nierdzewnej, ponieważ tylko one gwarantują znakomite efekty mycia oraz niską awaryjność.
· temperatura, która jest zazwyczaj wyższa niż w tradycyjnych zmywarkach, w celu sterylizacji naczyń. Temperatura mycia to około 50-60 stopni, natomiast wyparzanie, czyli ostatni etap cyklu, to płukanie naczyń wodą o temperaturze około 85-90 stopni.
· czas, który dzięki zastosowaniu silniejszego strumienia wody oraz wyższych temperatur, może zostać znacząco skrócony (nawet do 90 sekund). To z kolei umożliwia umycie dużej ilości naczyń w krótkim czasie.
· środki chemiczne, które intensyfikują działanie mechaniczne i ograniczają powstawanie zacieków. Ważny jest odpowiedni dobór płynów w zależności od produktu, jaki najczęściej myty jest w zmywarce. Aby uzyskać najlepszy efekt powinno się stosować dedykowane płyny, np. do szkła lub do mycia uniwersalnego.
Wszystkie zmywarki powinny pracować na wodzie o twardości poniżej 6 stopni w skali niemieckiej, czyli tzw. „wodzie miękkiej”. Jest to warunek konieczny, aby urządzenie nie straciło gwarancji oraz mogło prawidłowo myć naczynia i nie pozostawiać zacieków np. na szkle.
Jaką zmywarkę wybrać?
Wśród standardowych maszyn zmywających znajdziemy kilka głównych rodzajów, które w zależności od swojej specyfikacji, sprawdzą się w różnego typu lokalach gastronomicznych.
Zmywarki do szkła (tzw. zmywarki podblatowe) to urządzenia stosowane przede wszystkim w pubach, barach, kawiarniach. Charakteryzują się małymi gabarytami.
Zmywarki uniwersalne – należą do najpopularniejszych zmywarek używanych w gastronomii, ze względu na to, że można w nich myć niemal wszystkie naczynia.
Zmywarki kapturowe – używane w dużych obiektach, takich jak sale weselne czy hotele. Urządzenia te mogą pracować przez cały dzień bez przerwy, co umożliwia umycie bardzo dużej ilości naczyń.
Zmywarki do tac, garnków i naczyń – przypominają swoją budową zmywarki uniwersalne, lecz posiadają wyższe komory oraz większe kosze wsadowe – tak, aby mogły się do nich zmieścić duże naczynia.
Zmywarki przelotowe – to urządzenia o bardzo dużych gabarytach, używane w jednostkach wojskowych, szpitalach czy hotelach.
Przed zakupem zmywarki gastronomicznej, warto realnie ocenić potrzeby i dostosować zmywarkę do wymagań kuchni, w której będziemy pracować. Zapewni to nie tylko komfort i wydajność pracy, ale także zmniejszy ryzyko awarii urządzeń w przyszłości.
Materiał prasowy Multi Gastro